Propojto s.r.o. elektroinstalace, hromosvody, kamerové systémy, zabezpečení domu, videotelefony
605 160 627

Kamerové systémy

Untitled document

Kamerový systém je užití kamer ke sledování prostor, k zobrazování záběrů z kamer na monitorecharchivaci natočených záběrů.

Skládá se z kamer, hardwarového vybavení (hard disku, monitoru) a software. Může být doplněn i o mikrofonyreproduktory, a téměř vždy o záznamové médium pro ukládání zaznamenaných dat.

 

V dnešní době rozlišujeme tři technologie:

CCTV – Closed Circuit Television, uzavřený televizní okruh - analogový systém v signálu PAL nebo NTSC

CCTV  HD-SDI - Uzavřený televizní okruh, - digitální systém na principu sériového digitálního přenosu, který zvládne přenést signál FULL HD a zároveň si zachovává výhodu uzavřeného televizního okruhu (jendoduchá administrace, absence síťových protokolů)

IP kamerový systém - IP kamery přenášejí obraz v digitální podobě v komprimovaném stavu pomocí krouceného čtyřpárového datového vodiče ve standardu počítačové sítě Ethernet. Samostatný přenos z IP kamery končí u nejbližšího aktivního prvku, poté je již přenášen souběžně s dalšími daty. Signál není degradován ani při přenosu na velké vzdálenosti. Výhodou IP kamer je dále vysoké rozlišení (MPix), možnost inteligentní analýzy obrazu, možnost bezdrátového přenosu dat, zajištění centrální správy, součinnost s dalšími systémy v objektu (např. s EZS)

 

 

Základní informace o kamerových systémech

Kamerové systémy se principem příliš neliší od běžné videotechniky, kterou doma běžně používáte. Obraz zájmové oblasti snímá kamera, která je propojena se záznamovým zařízením. V praxi kamer bývá zpravidla více a proto záznamová zařízení jsou vybavena vstupy pro více kamer. K záznamovému zařízení může být připojen monitor nebo se k záznamovému zařízení můžete připojit pomocí internetu.

Kamery

Nabídka průmyslových kamer je v současné době natolik rozsáhlá, že není možné úplně popsat všechny varianty a možnosti v této krátké prezentaci. Nejednodušší a nejlevnější variantou je statická kamera s pevným zabudovaným objektivem pro záznam za denního světla. Další varianty statických kamer jsou kamery s infračerveným přísvitem a nebo s nočním viděním, kdy kameře stačí velmi nízká úroveň světla (laicky řečeno vidí za tmy). Vyspělejší verze statických kamer mají výměnné objektivy, takže si můžete zvolit kameru s potřebnými parametry snímání obrazu (např. počet snímaných řádků) a zvolit objektiv, který vám přiblíží např. 60m vzdálený vjezd do areálu vaší firmy.

Další úrovní jsou kamery se zoomem, kdy si můžete zájmovou oblast přiblížit nebo oddálit a kamera navíc sama zaostřuje (stejný princip jako u vaší domácí videokamery). Na samotném vrcholu snímacích kamer stojí otočné kamery se zoomem, kterými můžete otáčet do všech směrů a přibližovat si obraz podle libosti. Většina těchto vyspělejších kamer „vidí za tmy“. Dále je možno dělit kamery dle velikosti snímače – stejný princip jako u fotoaparátu. Běžné kamery používají snímač odpovídající cca rozlišení PAL a moderní IP kamery používají snímače o velikosti např. 5Mpix. 
Nabídka barevných venkovních kamer nočním přísvitem
Nabídka barevných vnitřních kamer nočním přísvitem


Výhodné kamerové sety se záznamovým zařízením

Záznamové zařízení

Záznamové zařízení slouží k uložení a archivaci záznamů z jedné či více kamer. Nejběžnějším a nejspolehlivějším záznamovým zařízením je digitální videorekordér. Toto zařízení se vzhledem podobá videorekordéru, který používáte doma, ale má řadu technických odlišností. Především má videorekordér vstupy pro připojení kamer. Počet vstupů se může lišit - 4, 8, 12 příp. jiný počet. Kamery se připojují pomocí kabelů (lze použít i bezdrátový přenos – v takovém případě je k videorekordéru připojen přijímač signálu). Záznam se ukládá na pevný disk (stejně jako v počítači) a podle počtu instalovaných kamer a požadované délky archivace se volí velikost pevného disku. Do některých videorekordérů lze instalovat i více pevných disků a tím zvětšit celkovou úložnou kapacitu.

Obraz můžete sledovat pomocí monitoru, který je k videorekordéru připojen. Většina videorekordérů je vybavena vstupem pro připojení datové sítě (internetu). Díky tomu, se můžete k videorekordéru připojit z jiného počítače (např. doma sledovat provoz v kuchyni své restaurace). Dále může být videorekordér vybaven DVD mechanikou, kde si vypálíte požadovaný záznam na DVD nosič a USB vstupem pro přenosnou paměť. Ovládání bývá lokalizováno do českého jazyka. Dále můžete přepínat kamery, procházet zpětně záznamy, digitálně zoomovat atd. Nabídka záznamový zařízení.

Ostatní doplňky

Kamery a záznamové zařízení jsou základními prvky kamerového systému. Sestavu lze doplnit o řadu doplňků nebo vylepšení. Často jsou využívány kryty kamer, které tato citlivá zařízení chrání před povětrnostními vlivy nebo před fyzickou likvidací vandaly. V některých případech je vhodné kamerový systém doplnit halogenovými svítidly, která se zapnou při zjištění pohybu (značný preventivní účinek). Nechcete-li dávat najevo, že víte o nežádoucím pohybu, tak můžete využít infračervené reflektory. Ty přisvětlí scénu kamerám s infračerveným snímáním pomocí světelného spektra, které není viditelné běžně lidským okem. Je-li vhodné snímat i zvuk, může být sestava doplněna o audio prvky. Při instalaci kamerových systémů v obcích se často řeší nutnost překonat kabeláží rušnou vozovku. V těchto případech lze použít prvků k bezdrátovému přenosu video signálu.

>