Propojto s.r.o. elektroinstalace, hromosvody, kamerové systémy, zabezpečení domu, videotelefony
605 160 627

Instalace Hromosvodů

Untitled document

Nabízíme montáže, opravy i revize hromosvodů (bleskosvodů). Zajišťujeme kompletní služby.

Hromosvod – spolehlivá ochrana před blesky

Hromosvody (bleskosvody) chrání domy, sklady a jiné budovy před následky nebezpečného úderu blesku. Pomáhají zabránit požáru, zničení střech, poškození elektrospotřebičů i vážnému ohrožení osob, které se v objektu vyskytují.

Montáže, revize a opravy hromosvodů dle norem ČSN

Dodáváme a montujeme hromosvody (bleskosvody) v souladu s normami ČSN. Díky kvalitním materiálům naše práce vydrží desítky let. Nejčastěji nabízíme hromosvody vyrobené z FeZn (žárově zinkovaná ocel), AlMgSi (legovaný hliník), nerezi nebo mědi (Cu).

Zabýváme se instalacemi hromosvodů na:

 • rekreační zařízení,
 • rodinné domky,
 • bytové domy,
 • obytné komplexy budov,
 • areály závodů,
 • úřady,
 • provozovny,
 • prodejny,
 • čerpací stanice PHM,
 • kostely, hrady, zámky.

Kromě montáže hromosvodů dále nabízíme:

 • výchozí, pravidelné i mimořádné revize včetně vypracování revizní zprávy,
 • veškeré opravy hromosvodů a jejich rekonstrukce po zateplení fasády,
 • uzemnění technických zařízení.

Nepodceňujte pravidelné revize. Hromosvod ve špatném stavu je horší než žádný. Kompletní revizi bleskosvodů doporučujeme provádět minimálně jednou za 2–5 let (podle typu budovy).


Druhy hromosvodů

Pasivní hromosvody


se používají už od roku 1750 jako ochrana proti bleskům. Když je bouřka a hromosvod funguje správně, svede bleskový výboj do země. Zabrání tím požáru nebo poškození budovy. Pokud je hromosvod poškozen nebo není funkční, může blesk udeřit do vašeho domu a způsobit značné škody na majetku či zdraví.Pasivní hromosvod musí být zhotoven z materiálů, které dobře odolávají korozním vlivům okolního prostředí. V české republice je stále nejrozšířenějším materiálem žárově pozinkovaná ocel - FeZn. Bohužel její životnost se díky znečištění ovzduší a dalším nepříznivým vlivům neustále zkracuje. Z toho důvodu i životnost soustavy hromosvodu z pozinkovaných prvků klesá. Proto se taková soustava natírá základovou barvou (většinou cihlově červená), aby odolnost byla zaručená.

Proto zavádíme na náš trh i jiné, méně tradiční materiály. Jsou jimi zejména nerez ocel, hliník a jeho slitiny, odolné plastické hmoty i dobře známá měď. Je pravda, že pořizovací cena hromosvodu zhotoveného z těchto materiálů je o něco vyšší než u pozinkované oceli, ale tato nevýhoda je bezesporu vyvážena téměř bezúdržbovým provozem a několikanásobnou životností oproti pozinkové soustavě. Mimo jiné použití trvanlivých materiálů zabrání nepřímo i následným škodám (poškození střešního pláště apod.), které vznikají při výměnách zkorodovaných částí pozinkovaných hromosvodů. Kromě vyšší životnosti přináší použití námi dodávaných materiálů i výraznou úsporu času potřebného na montáž a spolu s dokonalým řešením kotvících technik i minimální zatížení chráněné stavby, ať již po mechanické či estetické stránce.

 

 

Aktivní hromosvody


se skládají z hlavice, která je aktivována atmosférickou elektřinou a tím zvyšuje schopnost svést el. výboj právě ve vhodném bodě. Tyto hromosvody mají uzemnění obdobné, jako klasické hromosvody. Aktivní hromosvody jsou výhodné pro ochranu velkých objektů, protože počet svodů je nižší, než mají klasické hromosvody a tím se sníží také cena. Mnohdy je to také jediné možné řešení, jak v konkrétním případě u rozlehlých objektů.U běžných rodinných domů je cena za aktivní hromosvody vyšší, než za hromosvody klasické. České normy (ČSN) se pro aktivní hromosvody skloubí s evropskými normami (EN) zahraničních výrobců hlavic. Nabízíme aktivní hlavice od zahraničních renovovaných výrobců, kteří zaručují vysokou spolehlivost a životnost a jsou cenově výhodné. Každý výrobek (aktivní hlavice) je odzkoušen a certifikován.

Doporučujeme v objektech s rozvody nn, datové a telekomunikační sítě chránit přepěťovou ochranou, která zabrání poškození elektroniky indukovaným přepětím na rozvody. Toto pravidlo platí, jak pro ochranu pasivním hromosvodem, tak i při použití aktivního hromosvodu. Více v sekci přepěťové ochrany.>